MALTA KÖŞKÜ


Haritada Gör

Malta Köşkü Malta köşkü, Yıldız Parkı içinde, Yıldız Sarayı`nı parktan ayıran duvarın doğu yönünde yer alır. Sultan Abdülaziz döneminde Çırağan Sarayı`nın arka bahçesi olan koruda iki tane seyir ve istirahat köşkü yapılmıştır. Kuzey yönünde geniş manzaralı bir terasa oturan iki katlı binaya da Malta Köşkü adı verilmiştir. Malta’dan getirilen taşlarla yaptırıldığı için Malta Köşkü ismi verilmiştir. Sultan Abdülhamid bu köşkü sonradan Yıldız Sarayı’na bağlatmış, saray halkı tarafından koru geçişlerinde dinlenme ve ziyaret yeri olarak kullanılmıştır.

Yıldız Sarayı`nın diğer köşkleri gibi Malta Köşkü de önemli tarihi olaylara sahne olmuştur. Ali Suavi`nin 1878`de V. Murat`ı tahta çıkarmak üzere tertiplediği Çırağan Baskını amacına ulaşamayınca, Abdülhamit, Sultan Murat`ı güvenlik gerekçesiyle Malta Köşkü`nde gözetim altına almıştır. Mithat Paşa`nın yargılanması Malta Köşkü’nün arkasındaki düzlükte kurulan çadırda yapılmıştır.

Malta Köşkü. Abdülhamit’in hal ve sürgün edilmesini takiben 40 yılı aşkın süre boş kalmıştır.


Lütfen yazımızla ilgili yorum yapmayı ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın! Yapacağınız yorumlar ve sosyal medya paylaşımları, sitemize destek olacağı gibi size daha güncel ve faydalı bilgiler aktarmamızı sağlayacaktır. Elinizde bu yapı ile ilgili daha fazla bilgi veya fotoğraf varsa, yorum kısmından bizimle paylaşabililirsiniz.Bu yazımız hakkında yorum yapınız