MAKRUHYAN ERMENİ OKULU


Haritada Gör

Makruhyan Ermeni Okulu Arakel Dadyan ve Sırpuhi Dadyan’ın tek çocuğu olarak 1842’de dünyaya gelen Makruhi Dadyan, döneminin ünlü piyanistlerindendir. 1859’da, Dolmabahçe Sarayı ve Çırağan Sarayı başta olmak üzere sayısız esere imza atan saray mimarlarından Balyan Ailesinin üyesi olan Sarkis Balyan ile evlenmiştir.

Henüz 21 yaşındayken, 3 Mart 1863 tarihindeki zamansız ölümü ile büyük bir yasa bürünen Babası Arakel Dadyan ve Eşi Sarkis Balyan, O’nun adını yaşatacak bir okul yapmaya karar verirler. Entelektüel bir kesime sahip olan Beşiktaş’ta, Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi bünyesinde kurulan ve 19. yüzyılın başlarında bir yangın sonucu harap olan Tıbradun Okulu'nun yerine Makruhyan Ermeni İlkokulunu inşa ederler.

Semtteki Ermeni nüfusunun azalmasından dolayı öğrenci sayısı üçe kadar düşen okul 1983 yılında faaliyete ara vermiş olup, uzun yıllar metruk bir bina olarak bekledikten sonra 2015 yılında özel bir eğitim kurumu tarafından restore ettirilerek güzel sanatlar okulu olarak kullanılmaya başlanmıştır.


Lütfen yazımızla ilgili yorum yapmayı ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın! Yapacağınız yorumlar ve sosyal medya paylaşımları, sitemize destek olacağı gibi size daha güncel ve faydalı bilgiler aktarmamızı sağlayacaktır. Elinizde bu yapı ile ilgili daha fazla bilgi veya fotoğraf varsa, yorum kısmından bizimle paylaşabililirsiniz.Bu yazımız hakkında yorum yapınız