FERİYE SARAYLARI


Haritada Gör

Feriye Sarayları

1871'den sonra Osmanlı İmparatorluğu Çırağan Sarayı'ndan yönetilmeye başlandı. Devletin yönetim merkezi konumunda olan Çırağan Sarayı'nın kapasitesinin yetersiz kalması sonucu, 4 binadan müteşekkil Feriye Sarayları yapılarak kışlık dairesi bulunmayan hanedan mensuplarına tahsis edildi. Deniz tarafında üç ana bina, bir cariyeler koğuşu ve iki katlı küçük bir binadan oluşan yapılar topluluğunun arkasında, yol tarafında ek binalar yer almaktadır. Saraylar yaklaşık 3.000.000 m2 büyüklüğünde olup, dönemin saray mimarları olan Balyan Ailesi tarafından yapılmıştır.

Fer’i Arapça’da esasa tabi olmayan, kollara ayrılmış anlamına gelmektedir. Feriye sarayları da Çırağan Sarayı’nın ek binaları olarak yapıldığından dolayı feriye sarayları ismini almıştır.

Bugün bu binalar okul olarak kullanılmaktadır. (Kabataş Erkek Lisesi, Galatasaray Üniversitesi, Beşiktaş Lisesi ve Ziya Kalkavan Denizcilik Meslek Lisesi)

Çırağan sarayı ile birlikte Feriye Sarayları da Osmanlı İmparatorluğunun en çalkantılı dönemlerine denk geldiğinden dolayı, kötü anılara sahiptir.

Feriye Sarayları 30 Mayıs 1876 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nı gemilerle kuşatan yapılan darbe sonucunda Sultan Abdülaziz tahttan indirildi. Tahttan indirilen Sultan ilk önce Topkapı Sarayı’na kapatıldı. Topkapı Sarayı çok uzun zamandır kullanılmadığı için çok soğuk ve pejmürde bir haldeydi. Sultan burada rahatsızlandı ve 4 gece burada kaldıktan sonra, bugün Galatasaray Üniversitesi olarak kullanılan saraya nakledildi. Sultan Abdülaziz 22 gün kadar burada kaldıktan sonra, dönemin Sadrazamı Mithat Paşa ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Avni Paşa'nın içeri soktuğu adamlar tarafından bilekleri kesilip intihar süsü verilerek öldürülmüştür.

Sultan Abdülaziz’in ölümünden sonra tahta V.Murat geçti. Deli olduğu ileri sürülerek 93 gün sonra padişahlıktan indirilen V. Murat bugünkü Beşiktaş Anadolu Lisesi olarak kullanılan binada 28 yıl hapis hayatı yaşamıştır. V. Murat’ın odası şimdi Beşiktaş Lisesi kantini olarak kullanılmaktadır.


Lütfen yazımızla ilgili yorum yapmayı ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın! Yapacağınız yorumlar ve sosyal medya paylaşımları, sitemize destek olacağı gibi size daha güncel ve faydalı bilgiler aktarmamızı sağlayacaktır. Elinizde bu yapı ile ilgili daha fazla bilgi veya fotoğraf varsa, yorum kısmından bizimle paylaşabililirsiniz.Bu yazımız hakkında yorum yapınız