AKARETLER SIRA EVLERİ


Haritada Gör

Akaretler Sıraevleri Akaretler sıraevleri, Dolmabahçe Sarayı’nın önde gelen ağalarının lojmanı olarak, Sultan Abdülaziz tarafından 1874-1875 yılları arasında saray mimarı Sarkis Balyan’a inşa ettirilmiştir.

138 konut biriminden oluşan Akaretler sıra evleri kira konutu olarak tasarlanmış ve bu evlerden gelecek kira geliri ile Aziziye Camii’nin yapılması planlanmıştır.

1891’de İstanbul’a gelen ünlü saray ressamı Fausto Zonaro, bu sıra evlerden bugün 50 numaralı olanda bir süre yaşamıştır.

Akaretler Sıraevleri 1892’de, dönemin Maarif Nazırı Zühtü Paşa’nın da katılmış olduğu bir törenle Akaretler’de, aşiretlerin yoğun olduğu bölgelerin saltanata bağlı kalmasını sağlamak amacıyla, Aşiret Mektebi açılmıştır.

Atatürk’ün İstanbul’a ilk geldiğinde. Akaretlerde 36 numaralı evi kiralamış ve 1912 - 1919 yılları arasında, annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule Atadan ile manevi oğlu Abdurrahim Tunçak ile bu evde kalmıştır. Bina, 13 Haziran 1970 yılında, Beşiktaş Ruh Sağlığı Merkezi ve Gündüz Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 3 katlı, 540 metrekare kullanım alanına sahip ev, bugün Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mustafa Kemal Atatürk Evi Müzesi’dir.


Lütfen yazımızla ilgili yorum yapmayı ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın! Yapacağınız yorumlar ve sosyal medya paylaşımları, sitemize destek olacağı gibi size daha güncel ve faydalı bilgiler aktarmamızı sağlayacaktır. Elinizde bu yapı ile ilgili daha fazla bilgi veya fotoğraf varsa, yorum kısmından bizimle paylaşabililirsiniz.Bu yazımız hakkında yorum yapınız