DOLMABAHÇE SAAT KULESİ


Haritada Gör

Dolmabahçe Saat Kulesi

Dolmabahçe Saat Kulesi, Bezm-i Alem Valide Sultan Camii ile Dolmabahçe Sarayı’nın Saltanat Kapısı arasında yer alır. 1890 - 1895 yılları arasında, Sultan II. Abdülhamit tarafından Mimar Sarkis Balyan’a yaptırılan saat kulesi, 1.210.550 kuruşa mal olmuştur. II. Abdülhamit, bu saat kulesini yaptırdıktan sonra, tahta çıkışının 25. yıldönümünde, Anadolu’daki birçok kente daha saat kuleleri yapılmasını istemiştir.

27 metre yüksekliğinde, 4 katlı olarak inşa edilen saat kulesinde, Neobarok ve Ampir tarzlar bir arada kullanılmıştır. 94 basamaklı merdiveninin, sahanlıklarının zemini, renkli taşlarla, geometrik şekiller verilerek yapılmıştır. 8.50 x 8.50 metre ebadındaki yapı, 12 x 12metre ölçülerindeki mermer bir platforma oturtulmuştur. Kulenin her kenarında, altışar basamaklı merdiven ve köşelerde iki katlı birer fıskiye bulunur. Tüm cepheleri birbirine eş olan kulenin, sadece zemin kattaki açıklıklarından biri kapı olarak değerlendirilmiştir. Açıklıklar yarım daire kemerli olup, bunların kemer aynalarında birer barometre yer almaktadır.

Dolmabahçe Saat Kulesi Yükseldikçe daralan bir forma sahip olan kulenin, 7.40 x 7.40 metre ebatlarındaki birinci katının cepheleri, girlandlar ve bitkisel bezemelerle çok süslüdür. Deniz ve kara tarafındaki cephelerinde, Sultan II. Abdülhamit’in tuğrası bulunur. 6.00 x 5.00 metre ebatlarındaki ikinci kat, birinci kata oranla daha sade bir görünüme sahiptir. Üçüncü kata, parmaklıklı balkonla geçiş sağlanmıştır. En üstte rüzgar gülü olan tepelik bulunur.

Kulenin her yüzünde bir saat bulunur. Fransız imalatı bu saatlerden, deniz tarafındaki saat, ayrı kurulurken, diğer üçü birlikte kurulmaktadır. Saatçibaşı Johann Meyer tarafından takılan Paul Garnier markalı saat, 1979 yılında kısmen elektronik sisteme çevrilmiştir ve bugün de çalışır durumdadır.


Lütfen yazımızla ilgili yorum yapmayı ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın! Yapacağınız yorumlar ve sosyal medya paylaşımları, sitemize destek olacağı gibi size daha güncel ve faydalı bilgiler aktarmamızı sağlayacaktır. Elinizde bu yapı ile ilgili daha fazla bilgi veya fotoğraf varsa, yorum kısmından bizimle paylaşabililirsiniz.Bu yazımız hakkında yorum yapınız