ABDÜLMECİD HAN ÇEŞMESİ


Haritada Gör

Abdülmecid Han Çeşmesi Beşiktaş’ ta Uzuncaova Caddesi ile Selatı Sokağı’nn birleştiği köşededir. Çeşmenin aynataşı üzerinde bulunan 1267 /1850 tarihli kitabesine göre Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Köşeleri rozet kabartmalı yivli plastların sınırlandığı ditdörtgen biçimdeki aynataşı, ampir tarzda olup, “ Sultan Mahmud Güneşi” olarak bilinen güneş kursu ile taçlandırılmıştır. Çeşmenin üzeri kırma çatıyla örtülü büyük bir su haznesinin ön yüzünde yer alan aynataşı, teknesi ve testi setleri mermerden yapılmıştır.

Çeşmedeki bir diğer kitabe de tamir kitabesidir ki bu kitabeye göre Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım 1340 /1921 tarihinde çeşmeyi onartmıştır. Bu sebeple çeşme “Zübeyde Hanım Çeşmesi” olarak ta anılmaktadır.

Abdülmecid Han Çeşmesi Çeşme Atatürk’ün 100.yaşı anısına 1981’de Türk Kadınlar Birliği ve İstanbul Belediyesi’nin işbirliğiyle onarılmıştır.


Lütfen yazımızla ilgili yorum yapmayı ve sosyal medyada paylaşmayı unutmayın! Yapacağınız yorumlar ve sosyal medya paylaşımları, sitemize destek olacağı gibi size daha güncel ve faydalı bilgiler aktarmamızı sağlayacaktır. Elinizde bu yapı ile ilgili daha fazla bilgi veya fotoğraf varsa, yorum kısmından veya iletişim sayfamızdan bizimle paylaşabililirsiniz.Bu yazımız hakkında yorum yapınız